Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Ring 11564417



*

nr 1156 4417


Ring

+ 1 par örhängen, silver, Lapponia, Finland. Totalvikt ca 7,8


Utrop:

1.000 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 januari 2018
kl 19:40:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/1 21:48:58 1      100 kr
16/1 10:18:51 2      150 kr
17/1 13:03:29 3      200 kr
17/1 18:29:56 4      250 kr
18/1 13:56:17 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland lapponia norden nordeuropa nordisk ring silver smycken vintage ädelmetall
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:38
  • 7162 Ring
    23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:27
  • 8019 SkÃ¥lar
    Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:25




Ladda ner broschyr